kronika zwierzęca - co w prawie piszczy

Weterynarz uśmiercił pół tysiąca zwierząt? Sprawa znów w prokuraturze

piątek, 08 marca 2013

8.03.2013, kielce.gazeta.pl - Weterynarz uśmiercił pół tysiąca zwierząt? Sprawa znów w prokuraturze. Starachowicka prokuratura ponownie zbada sprawę Lecha B., weterynarza, którego oskarżono o uśmiercenie zwierząt na zlecenie miasta. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Starachowicach. - Bo nie może być tak, że lekarz uśpił bliżej nieokreśloną liczbę zwierząt - wyjaśnia Marcin Chałoński, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach. To głośna sprawa, którą pod koniec 2010 roku ujawniła Najwyższa Izba Kontroli.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Skazanego na śmierć Thora historii ciąg dalszy

czwartek, 28 lutego 2013

28.02.2013, rp.pl - Skazanego na śmierć Thora historii ciąg dalszy. Desperacki czyn policjanta uświadomił Duńczykom bezsensowność przepisu, który obowiązuje w Danii od lipca 2010 roku. Według niego każde ugryzienie przez psa wymagające pomocy medycznej jest powodem uśpienia zwierzęcia. Nie tylko jednak taka sytuacja jest karana śmiercią: wystarczy, że pies ma domieszkę rasy nielegalnej w Danii, dotyczy to także miotów takich ras. Żadne indywidualne przypadki nie są rozpatrywane.Od lipca 2010 roku uśpiono z tych powodów ponad 1400 psów...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Duński policjant porwał psa

piątek, 08 lutego 2013

8.02.2013, rp.pl - Duński policjant porwał psa. Lars Bo Lomholt, duński policjant z 20-letnim stażem, porwał psa, który miał zostać uśpiony za pogryzienie mniejszego kuzyna. Chodzi o owczarka niemieckiego, siedmioletniego Thora. We wrześniu ubiegłego roku, podczas spaceru ze swoją właścicielką, niedawno owdowiałą Jette, przestraszony Thor  pogryzł niegroźnie mniejszego psa. Psu założono kilka szwów, właściciele nie mają do siebie pretensji, Jette zapłaciła rachunek za leczenie. Ale incydent - zgodnie z duńskim prawem - musiał zostać zgłoszony policji. W takich przypadkach pies musi przejść specjalne testy psychologiczne. Thor zdał je śpiewająco...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Zakatował psa. Musi zapłacić grzywnę w wysokości 8 tysięcy zł

środa, 14 listopada 2012

14.11.2012, dziennikelblaski.wm.pl - Zakatował psa. Musi zapłacić grzywnę w wysokości 8 tysięcy zł. Mężczyzna, który zabił swojego psa i zakopał go na jednym z pól w okolicach podelbląskiej miejscowości stanął przed sądem. Długie i trudne dochodzenie w tej sprawie prowadzili elbląscy policjanci. Zebrany materiał pozwolił zakończyć ją aktem oskarżenia. 37-letni sprawcy został skazany. Mężczyzna musi teraz zapłacić grzywnę w wysokości 8 tysięcy złotych.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Hycel kontratakuje - czyli Białogard cd.

wtorek, 06 listopada 2012

6.11.2012, szczecinek-schronisko.home.pl - W internecie można odszukać różne wiadomości, te dotyczące schroniska w Białogardzie też... (parę filmików do obejrzenia).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Nowy Targ: emeryt, który spalił żywcem psa, trafi przed sąd.

środa, 10 października 2012

10.10.2012, gazetakrakowska.pl - Nowy Targ: emeryt, który spalił żywcem psa, trafi przed sąd. Najpierw skatował szczeniaka plastikową rurką, a następnie na wpół żywego wrzucił do pieca. 69-letni mieszkaniec Nowego Targu, który pod koniec maja zabił w ten drastyczny sposób swojego psa, trafi przed sąd! Nowotarska prokuratura skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia. Grożą trzy lata więzienia.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Radny skazany za zastrzelenie psa. Wołał: "Hańba. Polskie bezprawie"

sobota, 06 października 2012

6.10.2012, gazeta.pl - Radny skazany za zastrzelenie psa. Wołał: "Hańba. Polskie bezprawie". Radny i myśliwy, a także kierowca są winni zabicia psa w gminie Ruda Maleniecka. Sąd Okręgowy w Kielcach utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. - Hańba! Polskie bezprawie! - stwierdził skazany tuż po usłyszeniu wyroku.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Zwierzęta w workach, bite, kopane, godzinami nie pojone - koszmar polskich targów

poniedziałek, 01 października 2012

1.10.2012, alert24.pl - Zwierzęta w workach, bite, kopane, godzinami nie pojone - koszmar polskich targów. Bite i kopane krowy i konie, prosiaki i kurczaki w workach, godzinami bez wody, odchody walające się terenie targu, zwierzęta sprzedawane na ulicach i parkingach - to nie wyjątki, ale norma na polskich targach zwierząt. Ujawnia to raport Fundacji VIVA!, której aktywiści odwiedzili targi z ukrytymi kamerami. - Najgorsza jest brutalność i bezmyślność sprzedających. Bo władze i instytucje nadzoru zawodzą od lat - mówi Cezary Wyszyński, prezes fundacji, komentując opublikowany właśnie raport "Targi Zwierząt 2012".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Poszukiwany człowiek, który wyrzucił rodzącą sukę

sobota, 29 września 2012

28.09.2012, wroclaw.gazeta.pl - Poszukiwany człowiek, który wyrzucił rodzącą sukę! Mieszkańcy jednej z legnickich kamienic wezwali straż miejską, bo w ich klatce schodowej ktoś przywiązał do barierki rodzącą sukę. Trwają poszukiwania właściciela psa (zdjęcie suni w artykule).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Za kratki za znęcanie nad zwierzętami

środa, 26 września 2012

26.09.2012, naszemiasto.pl - Za kratki za znęcanie nad zwierzętami. Niebawem do więzienia trafi Franciszek P. Tak surowy wyrok usłyszał za znęcanie nad psami. Ten wyrok to precedens na skalę ogólnopolską - przyznaje otwarcie Grzegorz Bielawski walczący o prawa zwierząt. Jak wyjaśniają przedstawiciele organizacji walczącej z przypadkami znęcania nad zwierzętami, bardzo rzadko zdarza się, aby sąd decydował się na aż tak drastyczne środki. - Franciszek P. został skazany na siedem miesięcy pozbawienia wolności - tłumaczy Dariusz Ratajczak, prezes Sądu Rejonowego w Wągrowcu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Nie ma kary za usypianie zwierząt

środa, 05 września 2012

12.09.05, gazeta.pl. Nie ma kary za usypianie zwierząt - Sąd w Starachowicach odstąpił od wymierzenia kary dla weterynarza, który uśmiercił co najmniej 420 psów i kotów. Uznał go za winnego, ale stwierdził, że nastąpiły wyjątkowe okoliczności.  Weterynarz Lech B. został oskarżony przez starachowicką prokuraturę w połowie tego roku za to, że od stycznia 2008 r. do grudnia 2010 r. uśpił ponad 400 bezdomnych psów i kotów. Chodzi o zwierzęta, które mieszkańcy Starachowic zgłaszali do straży miejskiej czy urzędu jako bezdomne.

Lekarz ich nawet nie badał, podawał im jedynie środek uśmiercający.

(Ten wyrok wzbudził ogromne oburzenie w środowisku zwierzolubów, i słusznie!)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Mandat za kupno kociaka na targowisku

poniedziałek, 03 września 2012

3.09.2012, prawo.rp.pl - Mandat za kupno kociaka na targowisku. Straż miejska będzie mogła wystawić mandat, jeżeli przyłapie kogoś na łamaniu prawa ochrony zwierząt. Trzymanie psa na łańcuchu przez ponad 12 godzin czy brak budy dla czworonoga skończy się mandatem od strażnika miejskiego. Egzekwowanie przepisów o ochronie zwierząt będzie już od jutra pewniejsze za sprawą wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

- Kara w postaci mandatu jest nie tylko szybsza, ale i skuteczniejsza niż w wypadku skierowania sprawy do sądu. Ukarany od razu musi zmienić swoje zachowanie – mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które jest autorem zmiany. Lista sytuacji, w których funkcjonariusze ukarzą sprawcę wykroczenia, zostanie rozszerzona. Mianowicie strażnik sięgnie po bloczek mandatowy także wówczas, gdy na targowisku czy bazarze zauważy, że ktoś handluje szczeniakami bądź kociakami. Mandat wystawi także nabywcy takiego zwierzaka.

Podstawa prawna: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000939

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

16.07.2012 - Konin: Głodziła psy

piątek, 27 lipca 2012

16.07.2012, konin.pl - Konin: głodziła psy. O psach poinformował straż miejską jeden z sąsiadów. W sobotę wieczorem na posesję wszedł inspektor konińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) Krzysztof Rożnowski w asyście dwóch strażników miejskich. Podjęli decyzję o zabraniu dwóch psów: suczki i samca. - Tak wygłodzonych zwierząt w tym schronisku w całej jego historii jeszcze nie było – powiedział nam Krzysztof Furmanek, prezes konińskiego oddziału TOZ.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Pies nie człowiek, można go zastrzelić

poniedziałek, 11 czerwca 2012

11.06.2012, suwalki24.pl - Pies nie człowiek, można go zastrzelić. 6 maja w miejscowości Krzywińskie gm. Pozezdrze (pow. węgorzewski, woj. warmińsko-mazurskie), w niedzielny poranek, myśliwy z Koła Łowieckiego Mazur w Węgorzewie, obywatel Szwajcarii postrzelił psa. Mimo fachowej pomocy weterynaryjnej zwierzęcia nie udało się uratować.

 

Postępowanie wyjaśniające prowadzi węgorzewska policja. Zdaniem skarbnika koła łowieckiego, myśliwy miał prawo strzelać do psa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Czy to zrobił człowiek?

wtorek, 05 czerwca 2012

4.06.2012, nasztomaszow.pl - Czy to zrobił człowiek?. O tym jak okrutnym i bezwzględnym drapieżcą jest człowiek mógł przekonać się uprawiający jogging tomaszowianin, który w niedzielę (3 czerwca) w godzinach dopołudniowych przy drodze do Spały znalazł brudnego, upiaszczonego średniego wzrostu psiaka, który nie miał siły wyczołgać się na drogę aby był widoczny i można mu było pomóc.

Widok był szokujący. Trudno uwierzyć, że był on efektem działalności człowieka. Zszokowany był również dyżurujący w schronisku weterynarz, kiedy dokonał oględzin umierającego zwierzęcia. Psiak został mocno pokaleczony, a następnie zakopany żywcem... Mimo usilnych starań weterynarza, psiak zszedł w kilka godzin później. Incydent ten przeżyli również młodzi wolontariusze mający w tym dniu dyżur w schronisku.

Prosimy wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji zwierzęcia o kontakt z szefową schroniska P. M. Goździk.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

TOZ: Policja umorzyła sprawę Diany. Co dalej z pieskiem?

poniedziałek, 04 czerwca 2012

4.06.2012, http://zwierzeta.wm.pl - TOZ: Policja umorzyła sprawę Diany. Co dalej z pieskiem? Wolontariusze kętrzyńskiego TOZ poinformowali na Facebooku, że sprawa Diany, pieska, którego ciało pokryte było ranami i strupami, została umorzona. Teraz szukają dla niej domu.

- Weterynarz nie może stwierdzić, czy te rany to oparzenia chemiczne czy skutek nużeńca. Minęło zbyt wiele czasu. Właściciel psa nie przyznał się do winy. Twierdzi, że gdy kąpał Dianę używał szamponu, a nie leczył zwierzaka, bo jest osobą bezrobotną i nie stać go na wizytę u weterynarza - informuje kętrzyński TOZ.

Przypomnijmy. Pracownicy TOZ-u znaleźli 8-miesięczną suczkę w makabrycznym stanie. Całe ciało jest pokryte ranami, strupami, wyłysieniami. TOZ: właściciel wykąpał psa w wybielaczu?

Wydarzenie Diany na fb - teraz Dianka to piękna, zdrowa, pogodna sunia - szukamy dla niej domku!!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Schronisko w Białogardzie - cd. nastąpił...

wtorek, 29 maja 2012

24.05.12, szczecinek-schronisko.home.pl - W oparach absurdu... Gwiazda lokalnego dziennikarstwa, redaktor Głosu Koszalińskiego p. Jakub Roszkowski (qba) napisał artykuł , artykuł?????? Tytuł rzuca się w oczy "Właściciel schroniska pozywa inspektorat weterynarii". Pan Jerzy Harłacz nie jest właścicielem schroniska, jest "tylko" prezesem szemranego stowarzyszenia, które zapożyczyło sobie nazwę od dwóch  największych organizacji: TOZ-u, z którego zresztą się wywodzi (stąd taka przyjaźń i kumoterstwo z inspektorami ) i OTOZ Animals. I tak powstał dziwny twór  "Inspektorat  - TOZ - Animals"...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

W Gdyni psy będą miały plażę dla siebie. Przez cały rok

wtorek, 10 kwietnia 2012

2.04.2012, trojmiasto.gazeta.pl - W Gdyni psy będą miały plażę dla siebie. Przez cały rok. Od 1 maja każdy Burek i Reksio będzie mógł spokojnie biegać nad morzem i kąpać się w jego falach. Na razie tylko w Kolibkach, ale władze Gdyni już myślą o kolejnych wybiegach. Od kilku lat właściciele psów nie lubią maja. Od tego bowiem miesiąca (do końca września) obowiązuje całkowity zakaz wejścia na plażę ze swoim pupilem. Tak było dotychczas, ale w tym roku każdy Burek i Reksio będzie mógł spokojnie biegać nad morzem i kąpać się w jego falach. Na razie tylko w Kolibkach.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Niechciana pomoc bezdomnym zwierzętom

wtorek, 10 kwietnia 2012

24.03.2012, uwaga.tvn.pl - Niechciana pomoc bezdomnym zwierzętom. Czy można urzędowo zakazać opieki nad bezdomnymi zwierzętami? Są niestety tacy, którzy próbują. Kilka tygodni temu pokazaliśmy państwu reportaż o wolontariuszach ratujących zamarzające psy w Szydłowcu. Urzędnicy, którzy długo lekceważyli ten problem po emisji reportażu zareagowali w wyjątkowo bulwersujący sposób.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

"Zapchało się" okno życia dla zwierząt

środa, 28 marca 2012

18.03.2012, tvnwarszawa.pl - "Zapchało się" okno życia dla zwierząt. Wystarczyło kilka dni i okno życia dla zwierząt "się zapchało". - Nie mamy już miejsca na przyjmowanie kolejnych zwierzaków. Ale okno nie zostało zamknięte na amen - uspokaja Mateusz Janda, rzecznik straży dla zwierząt. Okno życia dla zwierząt uruchomiono w czwartek (przy ul. Wolskiej 60), ale nim minęło kilka dni trzeba było czasowo je zamknąć. – W tej chwili wisi w tym miejscu karta, że nie mamy miejsc – wyjaśnia Janda. Ale zaraz dodaje, że nikt nie zostanie odesłany z kwitkiem. – Na miejscu są wolontariusze. - Bierzemy dane kontaktowe od tych osób, które przychodzą, robimy zdjęcia i wrzucamy je na stronę internetową, żeby każdy, kto jest zainteresowany, mógł zastanowić się nad adopcją - wyjaśnia rzecznik.

Artykuł o powstaniu okna życia możecie przeczytać tutaj.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Strona 1 z 5