Porady jak pomóc zwierzętom przetrwać noworoczną kanonadę:

  • Środki uspokajające podajmy po konsultacji z lekarzem/lekarką weterynarii. Zarówno dawka, jak i rodzaj muszą być dopasowane do zwierzęcia. Pamiętajmy, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu.  Przeczytaj także Sylwester a środki uspokajające.

  • Na spacer wyprowadźmy zwierzęta zanim zacznie się największy hałas lub wtedy gdy już się skończy. Nie puszczajmy zwierząt luzem. W panice mogą uciec.

  • Posiłek - tak jak spacer - proponujemy psu zanim zacznie się hałas (trzeba wziąć pod uwagę, że w Sylwestra strzały zaczynają się często znacznie wcześniej niż o północy!). Nie zmuszajmy zwierzaka do jedzenia, bo może już wyczuł nerwową atmosferę - pamiętajmy, że w sytuacjach stresowych zdecydowana większość psów nie chce jeść, to jest całkiem normalne.

  • Bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą. Spróbujmy zająć zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę. Pomaga też okazywanie spokoju, radości i innych pozytywnych emocji - pies je wyczuwa i potrafi przejąć. Możemy słysząc strzał śmiać się swobodnie, ziewać, przeciągać...

  • Zamknijmy okna w domu, włączmy telewizor lub radio (ale np. muzykę, bez odgłosów strzelaniny), aby choć trochę zagłuszyć hałas wystrzałów.

  • Pozwólmy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykajmy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego. Najprawdopodobniej będzie to ciemne miejsce, z dala od okien - zostawmy go tam w spokoju.

  • Nie karćmy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że się boi albo, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.

  • Już teraz zacznijmy przygotowania do Sylwestra roku 2012/2013. Dowiedzmy się o możliwości oduczenia psa panicznego reagowania na fajerwerki. Może warto pomyśleć o poddaniu zwierzęcia odpowiedniej terapii behawioralnej, prowadzonej przez specjalistów. Część zwierząt da się w ten sposób uodpornić nie tylko na hałasy, ale i na inne stresujące sytuacje...

NIE STRZELAM W SYLWESTRA!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com