opieka, pielęgnacja

W tym dziale znajdziecie tu informacje dotyczące szeroko pojętej opieki nad psem i jego pielęgnacji, począwszy od czesania po zabezpieczenia przed zaginięciem... także tematy, które po prostu nie mieszczą się w ściślej pojętych działach o zdrowiu, wychowaniu itd.

Bezpłatne chipowanie psów właścicielskich - Łódź 2012 r.

poniedziałek, 12 marca 2012

12.03.2012, http://lodz.naszemiasto.pl - Bezpłatne chipowanie psów właścicielskich w 2012 r. Łódź. Od kwietnia 2012 roku każdy właściciel psa będzie mógł za darmo zachipować swojego podopiecznego. W przypadku zaginięcia czworonoga, z łatwością będzie go można odnaleźć. Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która narzuca na gminy nowe zadania takie jak: sterylizacja i dokarmianie kotów dziko żyjących, chipowanie psów właścicielskich, usypianie ślepych miotów i pomoc zwierzętom poszkodowanym w wypadkach. Na te cele miasto przeznaczy około 500 tys. zł. Z usług będzie można korzystać od początku kwietnia. Akcja darmowego chipowania psów jest prowadzona w Łodzi rokrocznie od 2008 roku.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

z sieci - artykuły o opiece nad zwierzętami zimą

sobota, 25 lutego 2012

03.02.2012. pies.pl - Gorące serce to za mało... Chyba wszyscy czujemy, jak mocno zima daje nam się ostatnio we znaki. Media i służby miejskie cały czas podkreślają, że w tym bardzo trudnym pogodowo czasie należy szczególnie dbać o bezdomnych, starszych i samotnych ludzi. A co ze zwierzętami? Im także można pomóc bez ponoszenia kosztów czy poświęcania ogromnych ilości czasu. Przeczytajcie tych kilka prostych rad i pomóżcie, bo w taki mróz samo współczucie to już za mało, a nawet najbardziej gorące serce nie rozgrzeje zziębniętych.

02.02.2012, alert24.pl - Ogrzej budę, dawaj ciepłe posiłki. Jak opiekować się zwierzętami zimą? Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przypomina, że w wypadku ekstremalnych mrozów należy szczególną uwagę zwrócić na zwierzęta - zwłaszcza przebywające w budach psy. Nie bądźmy obojętni - piszą obrońcy zwierząt.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

UWAGA! mrozy!!!

piątek, 03 lutego 2012

Mróz nie odpuszcza i niestety ma być jeszcze większy. Pamiętajmy o zwierzakach bo bez naszej pomocy mogą nie przetrwać tego bardzo niebezpiecznego dla nich czasu! Pamiętajmy, że na mrozie łańcuch lub kolczatka mogą spowodować bolesne rany,... że uszy zwierząt, łapy, ciało tak samo jak ludzkie są narażone na odmrożenia,... że mimo futra zwierzę może zamarznąć!...

Psy na podwórzach - nie powinny być na łańcuchach! Jeśli nie ma innego wyjścia, zwierzę musi mieć na szyi skórzaną lub materiałową obrożę (metalowy łańcuch przymarza do ciała!). Musi mieć też zapewnioną możliwość ruchu i ogrzania się. Jeśli nie możemy dać mu schronienia w ciepłym pomieszczeniu, zadbajmy o to, by miał dobrze ocieploną budę wyścieloną słomą i z osłoniętym wejściem. Zwierzę powinno dostawać bardziej kaloryczną karmę i mieć ciepłą wodę.

Zwierzęta w schroniskach - dla wielu schroniskowych staruszków, szczeniąt, psów o krótkiej sierści, czy chorych jedynym ratunkiem może być adopcja lub dom tymczasowy. Ofiarowanie zwierzakowi domu choćby na parę najzimniejszych tygodni to często dla niego jedyna szansa na przeżycie. Jeśli macie możliwość uratować chociaż jednego z nich to koniecznie wybierzcie się do najbliższego schroniska.

Zimą jeszcze bardziej niż zwykle schroniska potrzebują słomy, koców, kołder, kubraczków dla psów, karmy dla zwierzaków, zwłaszcza wysokokalorycznej - takie darowizny to też jest ogromna pomoc.

Zwierzęta bezdomne i wolnożyjące - Dokarmiajmy ptaki i bezdomne zwierzęta. Zostawmy uchylone okienko w piwnicy lub w innym pomieszczeniu gdzie koty mogłyby się schronić przed zimnem. Reagujmy kiedy widzimy zwierzę w nieodpowiednich warunkach. Nie przechodźmy obojętnie obok zbłąkanego, przemarzniętego zwierzaka! Jeśli nie możemy się nim zaopiekować to koniecznie należy powiadomić odpowiednie służby: policja, straż miejska, schronisko, organizacje prozwierzęce (można dzwonić pod numer interwencji kryzysowej 112).

Tu znajdziesz informacje o starszych psiakach do adopcji - Psiegrane marzenia.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Porady jak pomóc zwierzętom przetrwać noworoczną kanonadę:

piątek, 30 grudnia 2011

  • Środki uspokajające podajmy po konsultacji z lekarzem/lekarką weterynarii. Zarówno dawka, jak i rodzaj muszą być dopasowane do zwierzęcia. Pamiętajmy, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu.  Przeczytaj także Sylwester a środki uspokajające.

  • Na spacer wyprowadźmy zwierzęta zanim zacznie się największy hałas lub wtedy gdy już się skończy. Nie puszczajmy zwierząt luzem. W panice mogą uciec.

  • Posiłek - tak jak spacer - proponujemy psu zanim zacznie się hałas (trzeba wziąć pod uwagę, że w Sylwestra strzały zaczynają się często znacznie wcześniej niż o północy!). Nie zmuszajmy zwierzaka do jedzenia, bo może już wyczuł nerwową atmosferę - pamiętajmy, że w sytuacjach stresowych zdecydowana większość psów nie chce jeść, to jest całkiem normalne.

  • Bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą. Spróbujmy zająć zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę. Pomaga też okazywanie spokoju, radości i innych pozytywnych emocji - pies je wyczuwa i potrafi przejąć. Możemy słysząc strzał śmiać się swobodnie, ziewać, przeciągać...

  • Zamknijmy okna w domu, włączmy telewizor lub radio (ale np. muzykę, bez odgłosów strzelaniny), aby choć trochę zagłuszyć hałas wystrzałów.

  • Pozwólmy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykajmy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego. Najprawdopodobniej będzie to ciemne miejsce, z dala od okien - zostawmy go tam w spokoju.

  • Nie karćmy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że się boi albo, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.

  • Już teraz zacznijmy przygotowania do Sylwestra roku 2012/2013. Dowiedzmy się o możliwości oduczenia psa panicznego reagowania na fajerwerki. Może warto pomyśleć o poddaniu zwierzęcia odpowiedniej terapii behawioralnej, prowadzonej przez specjalistów. Część zwierząt da się w ten sposób uodpornić nie tylko na hałasy, ale i na inne stresujące sytuacje...

NIE STRZELAM W SYLWESTRA!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Sylwester a środki uspokajające

piątek, 30 grudnia 2011

Jeśli rzeczywiście musimy zastosować środki uspokajające... Ponieważ psy bardzo różnie reagują na takie leki, najlepiej skonsultować się z wetem, choćby telefonicznie. Ja mogę z własnego (i znajomych psiarzy) doświadczenia polecić:

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Sylwester a środki uspokajające

   

UWAGA na SEDALIN!!!

piątek, 30 grudnia 2011

Zbliża się sylwestrowa noc... Koszmar dla części naszych pupili.

Niektórzy weterynarze polecają podanie psu SEDALINU (żel lub tabletki).

Zdecydowanie odradzam! Dlaczego?

Sedalin to lek, który działa na motorykę psa - nie działa na to, CO pies słyszy. Wystrzał fajerwerków potrafi wystraszyć nas, a co dopiero zwierzę. A przecież pies ma bardzo wyczulony słuch, słyszy znacznie lepiej niż człowiek. SEDALIN sprawia, że pies słyszy to samo, tyle, że nie może się ruszyć.

Co pies czuje? Wyobraźcie sobie, że na ulicy słyszycie strzały, a nie panujecie nad ciałem, nie możecie się ukryć, schować... Na dodatek pies przecież nie rozumie, o co chodzi w tej koszmarnej strzelaninie - nie wie, że to objaw radości, nie wie, wkrótce się skończy... Jest przerażony i szuka bezpiecznego schronienia.

Wątek na forum Krakvet-u

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Czipowanie - co i jak?

piątek, 21 października 2011

Nawet jeśli wasz zwierzak nie ma skłonności do ucieczek, może się zdarzyć, że zaginie. Nie zawsze ma na sobie obrożę z adresówką (np. puszczając psiaka na podwórko, nie go "ubiera"), zaś czip wstrzyknięty pod skórę będzie mu towarzyszył zawsze i wszędzie. To świetna metoda umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. Wielokrotnie jest też niezbędnym warunkiem podróżowania ze zwierzakiem za granicą. I jest coraz popularniejsza.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Czipowanie - co i jak?

   

Uwaga - KLESZCZE!

poniedziałek, 19 września 2011

KLESZCZE!!! Trwa jesienny wysyp kleszczy. Kochani, pamiętajcie o zakraplaniu, obrożach itd. - 100% pewności nigdy nie ma, ale trzeba się starać. My właśnie walczymy z tym cholernym pierwotniakiem, to naprawdę straszne paskudztwo... :((

Jak się zabezpieczać, jak usuwać

http://www.babeszjoza.com

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Parę słów o pielęgnacji psich zębów

piątek, 19 sierpnia 2011

Budowa psich zębów jest bardzo zbliżona do budowy zębów człowieka. Dlatego wiele chorób jak i ich leczenie jest podobnych, z wiekiem stan zębów się pogarsza jak u ludzi, a i ból zębów pies odczuwa podobnie do nas.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Parę słów o pielęgnacji psich zębów

   

Kalendarz ciąży suki

środa, 19 stycznia 2011

Kalendarz ciąży suki - materiał w formie tabeli bogato ilustrowany rewelacyjnymi zdjęciami z filmu "W łonie matki - psy" produkcji National Geografic Channel. Przedstawia rozwój szczeniąt dzień po dniu! Jak opisały to autorki opracowania: "To tabela, która ma za zadanie uświadomić przyszłym właścicielom psów z naszej hodowli, jak niebywałe stworzenia stają się ich własnością."

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com