Parę słów o wegetarianizmie

Większość weterynarzy uważa, że wegetarianizm jest sprzeczny z psią naturą. Budowa czaszki i przewodu pokarmowego wyraźnie pokazują, że psy to zwierzęta mięsożerne. Jednak zwolennicy diety bezmięsnej dla psów uważają, że skoro odpowiada ona człowiekowi, nie ma też przeciwwskazań dla zwierząt. Wydaje się rozsądne przestawienie psa pod warunkiem, że pies będzie regularnie badany. Przestawienie trwa ok. 2 tygodni. W niektórych przypadkach dieta wegańska pomogła w wyleczeniu alergię pokarmową, problemów ze skórą. Zwierzęta łatwiej chudną, są energiczniejsze.

Największym zagrożeniem wynikającym z diety wegańskiej jest niedobór białka. Aminokwasy są niezbędne w ogranizmie zwierzęcia, dlatego podstawą diety wegetariańskiej i wegańskiej jest uzupełnianie witamin, minerałów i aminokwasów. Należy przy tym pamiętać, że np. tak często polecana fasola jako źródło białka dostarcza go znacznie mniej niż jajko czy mięso. Jeśli więc już upieramy się przy odżywianiu bezmięsnym, a brakuje nam doświadczenia w komponowaniu psich posiłków, warto spróbować komercyjnych karm wege, zawierających zbilansowany skład.

Należy zaznaczyć, że brakuje w pełni udokumentowanych badań, sprawdzających reakcję organizmów zwierzęcia na taki sposób odżywiania. Nie wiadomo, co się z nim dzieje po kilku, kilkunastu latach, czy nie ma skutków ubocznych.

na podstawie artykułu "Wegetarianizm z przymusu" (aut. Agnieszka Kowalska, Magdalena Urban)

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com