karmienie

BANTA na działce

Ten dział chyba rozwija się najwolniej :(. Ale jest tyle sposobów karmienia zwierząt, każdy ma swoje zalety i wady, temat tak szeroki, że trudno coś na szybko napisać, żeby było sprawiedliwie.

Postaram się jednak, żeby z czasem i tutaj znalazły się wszystkie niezbędne informacje, niezbędne dla zdrowia naszych pupili.

Jajko w psiej diecie

piątek, 19 sierpnia 2011

Jajko jest bardzo wartościowym składnikiem diety - zawiera najlepsze białko, witaminy A i E, mikro i makroelementy.

Najlepsze dla psa jest jajko gotowane - nie ma znaczenia czy na twardo czy na miękko - ważne, aby białko było ścięte, ponieważ surowe zawiera awidynę, która rozkłada witaminę H (biotynę), może więc wywołać łupież, łamliwość i matowość, a nawet wypadanie sierści. Należy też pamiętać o możliwości zarażenia psa salmonellą. Jajko smażone nie jest zalecane z tych samych powodów, co ludziom: są tłuste i niezdrowe.

Nawet zjedzenie dużej ilości jajek ugotowanych nie zaszkodzi, bo psy nie mają problemu z cholesterolem.

Sporadycznie zdarza się uczulenie na białko jajka kurzego - wtedy absolutnie nie należy go psu podawać.

Kiedyś podawano psom także skorupki jajka (zmielone), jako uzupełnienie diety w wapń. Teraz jednak wapń można dodać do posiłku w łatwiej przyswajalnej postaci.

na podstawie artykułu w miesięczniku "Mój Pies" kwiecień 2006, aut. Krysztina Kungl

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Parę słów o wegetarianizmie

piątek, 19 sierpnia 2011

Większość weterynarzy uważa, że wegetarianizm jest sprzeczny z psią naturą. Budowa czaszki i przewodu pokarmowego wyraźnie pokazują, że psy to zwierzęta mięsożerne. Jednak zwolennicy diety bezmięsnej dla psów uważają, że skoro odpowiada ona człowiekowi, nie ma też przeciwwskazań dla zwierząt. Wydaje się rozsądne przestawienie psa pod warunkiem, że pies będzie regularnie badany. Przestawienie trwa ok. 2 tygodni. W niektórych przypadkach dieta wegańska pomogła w wyleczeniu alergię pokarmową, problemów ze skórą. Zwierzęta łatwiej chudną, są energiczniejsze.

Największym zagrożeniem wynikającym z diety wegańskiej jest niedobór białka. Aminokwasy są niezbędne w ogranizmie zwierzęcia, dlatego podstawą diety wegetariańskiej i wegańskiej jest uzupełnianie witamin, minerałów i aminokwasów. Należy przy tym pamiętać, że np. tak często polecana fasola jako źródło białka dostarcza go znacznie mniej niż jajko czy mięso. Jeśli więc już upieramy się przy odżywianiu bezmięsnym, a brakuje nam doświadczenia w komponowaniu psich posiłków, warto spróbować komercyjnych karm wege, zawierających zbilansowany skład.

Należy zaznaczyć, że brakuje w pełni udokumentowanych badań, sprawdzających reakcję organizmów zwierzęcia na taki sposób odżywiania. Nie wiadomo, co się z nim dzieje po kilku, kilkunastu latach, czy nie ma skutków ubocznych.

na podstawie artykułu "Wegetarianizm z przymusu" (aut. Agnieszka Kowalska, Magdalena Urban)

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Polecane karmy

piątek, 15 kwietnia 2011

Jak wybrać suchą karmę - dobry, obszerny artykuł na Vetserwis, opracowany na podstawie http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/ - polecam, warto się dowiedzieć jak rozumieć zamieszczane na opakowaniach opisy...

Polecane karmy dla kotów przez Forumowiczów forum.miau.pl -  Wprawdzie stary artykuł, bo z 2004, ale może się przydać.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com