Kleszcze i choroby odkleszczowe

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co zrobić gdy kleszcz się wbije, jakie są objawy chorób odkleszczowych, jak wygląda leczenie...

  • usuwanie kleszcza - jeżeli znajdziemy na naszym psie wbitego kleszcza, należy go jak najszybciej wykręcić. Można to zrobić pęsetą, specjalnymi szczypcami, haczykiem na kleszcze, ręką... Należy złapać go jak najbliżej skóry, nie ściskać odwłoka. Nie można kleszcza wyrywać, smarować tłuszczem, czy posypywać mąką, bo sposoby - podobnie jak ściskanie - mogą sprowokować go do wyrzutu płynu z pierwotniakami.
    Przez następne dni pilnie obserwujemy psa, czy nie ma jakichś objawów typowych dla chorób odkleszczowych (babeszjozy i boreliozy).
  • babeszjoza - choroba odkleszczowa, bez leczenia kończy się śmiercią. Pierwotniaka ją powodującego można wykryć w pobranej próbce krwi, ale ze względu na szybki rozwój choroby leczenie powinno rozpocząć się już w przypadku podejrzenia, przed otrzymaniem wyników badań.
    Objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u weterynarza to brak apetytu czy pragnienia, bolesność w trakcie ruchu i skoków, osowiałość i dziwne zachowanie naszego psa, ciemny mocz (w późnej fazie choroby), szybkie męczenie się i brak ochoty do zabawy. Leczenie babeszjozy jest trudne i długotrwałe. Polega na podawaniu leków niszczących pierwotniaka i osłonowo kroplówek. Często potrzebna jest również transfuzja krwi. Zdarzają się nawroty choroby.
  • borelioza - również choroba odkleszczowa, charakterystyczne dla tej choroby jest zapalenie wraz z obrzękiem wielu stawów, rumień wędrujący na skórze, gorączka, pies apatyczny i nie je. Nieleczona w późniejszym czasie może doprowadzić do zapalenia stawów i wsierdzia. Czasem wykrywana po bardzo długim czasie, dlatego gdy pies ma problemy ze stawami warto wspomnieć lekarzowi, jeśli pies był ukąszony przez kleszcze. Leczenie: antybiotykoterapia oraz podawanie środków przeciwzapalnych.

Kleszcz po przyczepieniu się do skóry wstrzykuje płyn znieczulający, który czasem zawiera pierwotniaki wywołujące powyższe choroby. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie - czyli zabezpieczenie psa przed kleszczami, a jeśli znajdziemy kleszcza już wbitego szybkie jego usuwanie. Skutecznymi preparatami w walce z kleszczami są np. Fronline lub Preventix. Wprawdzie nie odstraszają one kleszczy, ale dzięki nim kleszcz nie pije krwi i odpada w ciągu 48 godzin.

Podkreślam też, że jeśli po znalezieniu kleszcza zwierzę zachowuje się dziwnie, jest osowiałe, obolałe, nie ma apetytu, pragnienia, należy natychmiast udać się do weterynarza, ponieważ babeszjoza postępuje błyskawicznie.

Tutaj jest więcej informacji, jest też opis preparatów zabezpieczających przed kleszczami: http://www.babeszjoza.com/

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com