artykuły

Najgłupsze mity o psach bojowych

sobota, 18 sierpnia 2012

18.08.2012, ulubiency.wp.pl - Najgłupsze mity o psach bojowych.

m.in.: 7/11 - Zło z natury: Żaden pies nie jest z gruntu zły – ani, skoro już o tym mowa, z gruntu dobry. Skłonność do takiego czy innego zachowania leży częściowo w genach, natomiast przełożenie teorii na praktykę to już zasługa czynników wewnętrznych. Każdego psa kształtują pierwsze tygodnie życia – czas spędzony z matką i rodzeństwem, wypełniony rozsądnie dawkowanymi bodźcami – a następnie wychowanie przez przewodnika.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Pies ze schroniska

sobota, 17 marca 2012

19.11.2011, ciekawe.onet.pl - Pies ze schroniska (autor: Katarzyna Kiryczun). Jeżeli postanowiłeś zaopiekować się jakimś szczególnym psim nieszczęściem, np. zwierzęciem lękliwym, nieśmiałym, bardzo źle traktowanym, czeka cię trochę więcej pracy. Także nad sobą. Psy są wrażliwe na emocje człowieka. Powinieneś więc uważać, żeby swoim zachowaniem nie pogorszyć sytuacji. Jeśli będziesz pocieszał przestraszonego pupila współczującym tonem, on zrozumie, że skomlisz pełen lęku. Jak pies ma polegać na opiekunie, który boi bardziej od niego?...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Agresja u czworonogów. Kaprys natury czy bezmyślność właścicieli?

poniedziałek, 20 lutego 2012

20.02.2012, polskalokalna.pl - Agresja u czworonogów. Kaprys natury czy bezmyślność właścicieli? "Psy nie atakują bez powodu. Jeśli już - są to zazwyczaj osobniki z poważnymi zaburzeniami, np. neurologicznymi. Często przyczyna agresji nie jest dla poszkodowanego zrozumiała. Może nią być skojarzenie z nieprzyjemnym doświadczeniem w przeszłości, poczuciem zagrożenia, zaskoczeniem. Wiele przypadków pogryzień wynika ze stosowania przez właścicieli metod wychowania opartych na "teorii dominacji", prób zmuszenia psa do uległości poprzez przymus fizyczny, zabierania miski z jedzeniem, przyduszania do ziemi. To czysta prowokacja agresji, która zwykle - w normalnych sytuacjach - jest ostatecznością. Psy najpierw wysyłają mnóstwo sygnałów, by ostrzec człowieka, że czują się niekomfortowo, że chcą się z danej sytuacji wycofać. Ostatnim takim sygnałem jest warczenie... "

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Kusząca teoria dominacji

sobota, 07 stycznia 2012

17.05.2010, ulubiency.wp.pl - Kusząca teoria dominacji. Sam twórca, John Fisher, wycofał się ze swojej koncepcji, najlepsi szkoleniowcy na całym świecie wciąż udowadniają, że nie ma ona praktycznego zastosowania. Mimo to teoria dominacji ma się znakomicie, jest podstawą nauczania w wielu ośrodkach, łatwo i chętnie akceptuje ją znaczna część psiarzy. Po prostu dlatego, że jest wygodna. (...) Kłopot w tym, że przywództwo to jedna sprawa, a posłuszeństwo – zupełnie inna bajka. Przeciętnemu psu, od setek pokoleń selekcjonowanemu w kierunku utrzymania zwierzęcia uległego w stosunku do człowieka, wiecznie dziecinnego i skłonnego do podporządkowania, łatwo wytłumaczymy, że mamy wyższą pozycję. Ale uznanie naszej pozycji w żaden sposób nie przekłada się jeszcze na wykonywanie poleceń. To trzeba z psem wypracować – trenując z nim, uprawiając jakiś sport czy w dowolny inny sposób zapewniając stałe, atrakcyjne i satysfakcjonujące zajęcie, będąc zarazem konsekwentnym i godnym zaufania jako przewodnik.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Jak działa kolczatka

wtorek, 01 marca 2011

Jak zwykle można liczyć na Magdę Urban i jej Psią Wachtę ;)

Artykuł: "Jak działa kolczatka" - serdecznie polecam!

Motto przewodnie: Kolczatki i inne urządzenia do karcenia psów są całkowicie zbędne zarówno w szkoleniu jak i naszym codziennym życiu z czworonogami. Aby jednak je odrzucić potrzebujemy wiedzy i zmiany naszego myślenia.

Kilka podpisów: "Kolczatka wygląda jak średniowieczne narzędzie tortur. I działa podobnie." "Wiele psów staje się agresywnych z powodu noszenia kolczatki." "Szelki pozwalają psu w komfortowy sposób poznawać świat." "W szelkach pies jest szczęśliwy i zdrowy."

I nic od siebie nie dopiszę, bo wszystko jest w artykule, który warto przeczytać w całości.

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 1

wtorek, 15 lutego 2011

Bardzo ciekawy artykuł, oparty na owczarkach niemieckich, ale mówiący wiele o predyspozycjach, temperamencie, osobowości i popędach psów. Dowiesz się, jak rozpoznać charakter szczeniaka i dlaczego to takie ważne, znajdziesz też parę uwag jak wybierać tresera dla psa. Serdecznie polecam.


Elementy Temperamentu

tłumaczenie: Maria Janota, www.psiarnia.pl

1. Czym jest temperament?

"Mój pies ma wspaniały temperament"... "poza tym, że nienawidzi obcych." "Właśnie kupiłem doskonałego reproduktora! Ma najlepszy możliwy temperament, doskonały: w ogóle nie ma popędu obrony!" "Oh, nigdy nie hodowałabym psów które mają popęd łupu, one są niebezpieczne!"

Tak, wszystkie powyższe zdania to przekonania autentycznych osób. Wszystkie wygłoszone przez miłośników i hodowców owczarków niemieckich. Ciągle rozmawiamy o tym jak ważny jest temperament. O czym mówimy? Czy chociaż część z nas mówi o tym samym?

Analizując temperament odwołujemy się do zespołu popędów. Temperament jest funkcją genów, jest dziedziczny, nie jest nabywany w procesie rozwoju. Niektóre zachowania można modyfikować w treningu, jednak temperament sam w sobie nigdy się nie zmienia. Na przykład pies 'derwisz' o wysokiej energii nigdy nie nauczy być totalnie zrelaksowanym psem o niskiej energii. Ale można go nauczyć kontrolowania energii w pewnym zakresie.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 1

   

Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 2

poniedziałek, 14 lutego 2011

Elementy temperamentu 2

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 2

   

Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 3

niedziela, 13 lutego 2011

Elementy temperamentu 3

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 3

   

Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 4 (ostatnia)

sobota, 12 lutego 2011

4. Nerwy/odwaga

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: Dobry pies z dobrej hodowli - Joy Tiz - część 4 (ostatnia)