"Psie Przykazania" - Kendal Shepherd

"Psie Przykazania" - Kendal Shepherd
Wydawca: Fundacja Psia Wachta, Poznań 2010

Czytamy jak dzieci źle traktują zwierzęta, jakie straszne pomysły ma młodzież, jak zachowują się dorośli - bez wyobraźni, bez serca... Ale może trochę wiedzy i zrozumienia wystarczy, żeby to zmienić? Spróbujmy. Książka poświęcona kształtowaniu u dzieci i młodzieży prawidłowych zachowań związanych z bezpieczeństwem w obecności psów. Wbrew powszechnie panującej opinii, dzieci najczęściej są gryzione przez psy w wyniku kontaktów inicjowanych właśnie przez nie same. Warto więc nauczyć naszych najmłodszych (i siebie również!), jak należy zachowywać się przy psie, by nie prowokować go do zachowań agresywnych i stworzyć z nim przyjacielską relację.

Lekarka weterynarii Kendal Shepherd należy do czołowych specjalistów z zakresu zachowań psów w Wielkiej Brytanii. W książce "Psie przykazania" przedstawia 12 zasad bezpiecznego postępowania z psami. Odwołując się do własnych uczuć dziecka pytaniami "A jak ty byś się wtedy czuł?" autorka uczula dzieci, by nie drażniły się z psem, nie odbierały mu pilnowanych przez niego przedmiotów i nie okazywały wobec niego złości. Oczywiście, za "wdrożenie" tych zasad w życie są odpowiedzialni rodzice, którzy przede wszystkim sami powinni się do nich zastosować. Trudno oczekiwać od dziecka, że będzie odnosiło się do psa z szacunkiem gdy widzi, jak jego rodzice krzyczą na psa, biją go lub drażnią.

Ksiażkę uzupełnia drabina agresji – ilustrowany zbiór zachowań psa świadczących o tym, że coś go niepokoi. Drabina zaczyna się od najlżejszych sygnałów dyskomfortu, takich jak ziewanie, oblizywanie się czy odwracanie głowy, a kończy zachowaniami agresywnymi, takimi jak warczenie, kłapanie zębami i wreszcie gryzienie. Dzięki tym rysunkom możemy uświadomić sobie, jak wiele wysiłku wkłada pies w to, by nas poinformować o odczuwanym stresie. Niestety, aby zauważyć i prawidłowo odczytać te sygnały, musimy wiedzieć, czego szukać i co one oznaczają. Pamiętajmy też, że dzieciom jest o wiele trudniej zauważać mowę ciała psów i aby się jej nauczyć potrzebują wiele praktyki i dobrego przykładu ze strony rodziców. Warto jednak poświęcić czas na naukę psiej mowy ciała, dla bezpieczeństwa nas wszystkich i, także, dla dobra psów, które z nami mieszkają.

http://www.psiawachta.pl/sklep/psie-przykazania

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com