"Sygnały uspokajające" - Turid Rugaas

"Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów" - Turid Rugaas
Wydawnictwo Galaktyka (z serii "Mój Pies poleca")

Zwierzęta nieustannie się porozumiewają, wysyłają sygnały i odpowiadają na nie - często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale chociaż nie używają słów, mają bogaty system mowy ciała. Zwierzęta stadne - takie jak wilki czy psy - większość sygnałów wykorzystują do zachowania porządku w stadzie, do łagodzenia konfliktów, uporządkowania wspólnego życia. Czy nie byłoby wspaniale móc je rozumieć? Znajomość tych sygnałów ułatwiłaby nam wzajemne zrozumienie, zarówno na placu szkoleniowym jak i w życiu codziennym.

Parę sygnałów zazwyczaj znamy - merdanie ogonem wyraża psie zadowolenie, a pokazywanie zębów groźbę. Jednak to duże uproszczenie, np. w pewnych sytuacjach merdanie jest także sygnałem uspokajającym, pokazującym "wyluzuj, dogadajmy się", a pokazywanie zębów nie oznacza "zaraz cię ugryzę", a raczej "nie naciskaj, bo jestem gotów się bronić"... Dzięki książce Turid Rugaas możemy naprawdę komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Opisane przez nią "calming sygnals" (przytaczam tu angielską formę, ponieważ skrót CS przyjął się już na całym świecie) czyli "sygnały uspokajające" zmniejszają stres, strach, hałaśliwość czy agresję, służą do przyjaznych interakcji z innymi psami, ale także z osobnikami innych gatunków, np. z ludźmi.

Wielu psich awantur i pogryzień można byłoby uniknąć, gdyby pozwolić psom dogadywać się po swojemu, gdyby chcieć je zrozumieć. Można również oszczędzić psu stresu, który często skutkuje problemami zdrowotnymi psa (żołądkowymi, jelitowymi, skórnymi) i wychowawczymi (nerwowością, rozkojarzeniem czy agresją).

Instynkt psa, nakazujący mu unikanie konfliktów, jest wyjątkowo silny. Niestety człowiek wielokrotnie zmusza psy do rezygnacji ze stosowania CS-ów, co sprawia, że z czasem mają problemy nawet z porozumieniem się z innymi psami. Tym bardziej warto dążyć do zrozumienia i nauczenia się tych sygnałów.

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com