"Mój Pies", sierpień 2005 - "Psia mitologia"

autor artykułu: Urszula Charytonik

Stary pies nowe sztuczki - powszechnie uważa się, że nie warto szkolić paroletniego zwierzęcia, jednak psy nawet w zaawansowanym wieku zwykle łatwo uczą się nowych poleceń. Trudniej jednak walczyć ze starymi nawykami. Dlatego zamiast próbować oduczyć psa niepożądanego zachowania, lepiej uczyć go nowej reakcji. Jeśli pies skacze przy powitaniu, można nauczyć go np. siadania.

Szczenięta a zdrowie - powszechny jest mit, że suka dla zdrowia powinna mieć przynajmniej raz szczenięta. Ten pogląd jest nieprawdziwy a niestety bardzo dramatyczny w skutkach: przyczynia się do masowego namnażania niechcianych szczeniąt i bezdomności zwierząt. Stwierdzono, że ciąża wcale nie chroni suki przed ropomaciczem, wręcz zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Najskuteczniejszą ochroną suki przed tą chorobą jest sterylizacja.

Czarne podniebienie - wcale nie świadczy o tym, że pies jest ostry. Jest związane po prostu z pigmentacją całego ciała zwierzęcia, zwykle występuje u psów czarnych. Np. czarne labradory nie są ostrzejsze od swoich biszkoptowych braci. Poziom agresji jest niezależny od umaszczenia.

Agresja i surowe mięso - mówi się, że surowe mięso w diecie psa wzmaga jego agresję. Jest w tym malutkie ziarenko prawdy - należy jednak wyjaśnić, że pies żywiony mięsem (wszystko jedno surowym czy gotowanym) ma po prostu więcej energii. Jeśli nie ma możliwości jej spalenia, może być nadpobudliwy. W takich przypadkach zmiana diety na niskobiałkową może pozytywnie wpłynąć na zachowanie psa.

skrót: kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com