prasówka

KEDVES

"Prasówka" to miejsce, gdzie umieszczam recenzje z artykułów znalezionych w czasopismach, tych drukowanych i tych internetowych i opisy zawartości egzemplarzy, które wpadły mi w rękę. Teraz już ich nie prenumeruję, robię dość przypadkowe zakupy przy okazji wizyty w kiosku, ale kiedyś z zapałem gromadziłam wersje drukowane - zanim zrobię z nimi porządki (czyli zanim je wyrzucę) przejrzę i wypiszę, trochę ciekawszych staroci. Na bieżąco postaram się też uzupełniać o wybrane artykuły z aktualnych wydań.

Polecam przeczytanie tych artykułów w oryginale, bo tutaj zamieszczam jedynie skróty.

Z czasopism drukowanych będą to przede wszystkim "Mój Pies" i "Cztery Łapy".

"Mój pies" zawiera dużo ciekawych informacji, wydanie internetowe to tylko skróty artykułów z druku. Ale nie ma co się dziwić, na czymś muszą zarabiać za grube i ładne wydanie. Do tej pory mam jeszcze egzemplarze sprzed kilku lat - zanim je teraz wyrzucę, przejrzę i spiszę, co tam ciekawego można znaleźć.

Bardzo lubię też podczytywać "Cztery łapy" - magazyn bezpłatny, w skromniejszej formie, ale też zawiera ciekawe artykuły. Często natykam się na niego w psich lecznicach. Również polecam.

kabanta

"Mój pies", styczeń 2006 - "Miłość do zwierząt wywleka się z domu"

piątek, 19 sierpnia 2011

czat z Krystyną Sienkiewicz, aktorką prowadzącą schronisko w Milanówku Polesiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój pies", styczeń 2006 - "Miłość do zwierząt wywleka się z domu"

   

"Mój pies", wrzesień 2005 - "Pies do ataku"

poniedziałek, 28 lutego 2011

autor artykułu: Katarzyna Domagała-Pereira

Nawet nieszkolony pies może ostrzec swojego pana przez zbliżającym się atakiem padaczki. Trzeba tylko nauczyć się odczytać to z jego zachowania.

Autorka opisuje szkolenie psów dla epileptyków na przykładzie Armina Luttera, który na padaczkę cierpi od ponad 15 lat. Teraz spędza ze swoim pięciomiesięcznym goldenem każdą chwilę. Tylko on go karmi, wychodzi z nim na spacer, bawi się. Szczeniak ma nawiązać ze swoim panem bliski kontakt, gdyż jego zadaniem jest uprzedzanie o atakach epilepsji.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój pies", wrzesień 2005 - "Pies do ataku"

   

"Mój pies", wrzesień 2005 - "Gdy życie boli"

poniedziałek, 28 lutego 2011

autor artykułu: Konrad Piskała

Kiedy odchodzi nagle, trudno to znieść. Ale jeszcze trudniej podjąć decyzję o skróceniu cierpień przyjaciela.

Autor opisuje kilka przykładów z życia wziętych. Kaja, sunia po wypadku miała po wypadku złamany kręgosłup i mimo wielu operacji niedowład tylnych łap. Dostała wózeczek ale nie mogła się do niego przyzwyczaić, wolała chodzić na spacery ciągnąc bezwładne łapiny za sobą. Jednak nie przestała się bawić ani cieszyć życiem. W mieście rozgorzała wtedy dyskusja o znęcaniu się nad zwierzętami, o ratowaniu życia... miasto podzieliło się na połowy.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój pies", wrzesień 2005 - "Gdy życie boli"

   

"Mój Pies", sierpień 2005 - "Kochany kłopot"

niedziela, 27 lutego 2011

autor artykułu: Joanna Iracka

Czy adoptując psa ze schroniska, narażamy się na kłopoty związane z jego zachowaniem? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi.

Na zachowanie dorosłego psa wpływają: cechy dziedziczne, doświadczenia z pierwszych 3-4 miesięcy i wszystkie doświadczenia zebrane w ciągu całego życia. Te uwagi dotyczą wszystkich psów: i tych ze schroniska, i tych wziętych od znajomych, i tych z hodowli psów rasowych.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", sierpień 2005 - "Kochany kłopot"

   

"Mój Pies", sierpień 2005 - "Hovek przewodnik"

sobota, 26 lutego 2011

autor artykułu: Maria Kuncewicz

Joachim Romero poświęcił wszystko szkoleniu psów przewodników niewidomych. Dzięki jego staraniom Francja - jako jedyny kraj w Europie - oficjalnie uznała zawód instruktora psów przewodników dla niewidomych. Jego paryska szkoła jest rocznie przekazuje niewidomym prawie 50 wyszkolonych psów. Większość psów pochodzi z własnej hodowli, istotne jest przekazywanie potomstwu cech pożądanych. Z zasady psy i suki są sterylizowane zanim podejmą pracę, jedynie wybitne pod względem charakteru suki są sterylizowane dopiero po wydaniu na świat pierwszych szczeniąt. Dzięki temu coraz mniej psów odpada w trakcie szkolenia.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", sierpień 2005 - "Hovek przewodnik"

   

"Mój Pies", sierpień 2005 - "Psia mitologia"

sobota, 26 lutego 2011

autor artykułu: Urszula Charytonik

Stary pies nowe sztuczki - powszechnie uważa się, że nie warto szkolić paroletniego zwierzęcia, jednak psy nawet w zaawansowanym wieku zwykle łatwo uczą się nowych poleceń. Trudniej jednak walczyć ze starymi nawykami. Dlatego zamiast próbować oduczyć psa niepożądanego zachowania, lepiej uczyć go nowej reakcji. Jeśli pies skacze przy powitaniu, można nauczyć go np. siadania.

Szczenięta a zdrowie - powszechny jest mit, że suka dla zdrowia powinna mieć przynajmniej raz szczenięta. Ten pogląd jest nieprawdziwy a niestety bardzo dramatyczny w skutkach: przyczynia się do masowego namnażania niechcianych szczeniąt i bezdomności zwierząt. Stwierdzono, że ciąża wcale nie chroni suki przed ropomaciczem, wręcz zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Najskuteczniejszą ochroną suki przed tą chorobą jest sterylizacja.

Czarne podniebienie - wcale nie świadczy o tym, że pies jest ostry. Jest związane po prostu z pigmentacją całego ciała zwierzęcia, zwykle występuje u psów czarnych. Np. czarne labradory nie są ostrzejsze od swoich biszkoptowych braci. Poziom agresji jest niezależny od umaszczenia.

Agresja i surowe mięso - mówi się, że surowe mięso w diecie psa wzmaga jego agresję. Jest w tym malutkie ziarenko prawdy - należy jednak wyjaśnić, że pies żywiony mięsem (wszystko jedno surowym czy gotowanym) ma po prostu więcej energii. Jeśli nie ma możliwości jej spalenia, może być nadpobudliwy. W takich przypadkach zmiana diety na niskobiałkową może pozytywnie wpłynąć na zachowanie psa.

skrót: kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
   

"Mój Pies", lipiec 2005 - "Ten drugi"

sobota, 26 lutego 2011

autor artykułu: Joanna Iracka

Drugiego psa planujemy z rozmysłem lub pojawia się w naszej rodzinie znienacka. W obu sytuacjach może dojść do konfliktu z naszym pierwszym psem - co można na to poradzić?

Psy potrafią się porozumieć i zwykle nowy pies w domu nie stanowi problemu. Najczęściej w ciągu jednego, dwóch tygodni wszystko układa się bezkrwawo. Jednak pewne wybory pozwalają nam ograniczyć ryzyko kłopotów.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", lipiec 2005 - "Ten drugi"

   

"Mój Pies", czerwiec 2005 - "Strach ma wielkie zęby"

sobota, 26 lutego 2011

autor artykułu: Joanna Iracka, specjalistka od zaburzeń zachowania zwierząt

"Lękliwy pies to prawdziwy kłopot dla właściciela. Z lęku może nie tylko uciekać, ale i atakować"

Ogólna lękliwość pojawiająca się u młodego psa najczęściej jest przynajmniej częściowo uwarunkowana genetycznie. Jej symptomy można zauważyć zwykle wcześnie, z pewnością u 3-miesięcznego psiaka. Szczenięta wydają się bardzo ostrożne, nieśmiałe w nowych miejscach i wobec obcych ludzi. Zdarza się, że maluszek po przyjeździe do nowego domu kilka dni nie wyściubia nosa z kryjówki. Niektóre psy boją się wychodzić na spacer, boją się różnych dźwięków, osób, przedmiotów. Po jakimś czasie przyzwyczajają się do znajomego terenu, ale wyprowadzone dalej znów okazują strach. Zwykle podejmując leczenie udaje się osiągnąć znaczną poprawę zachowania zwierzęcia, jednak bardzo lękliwe szczenię nigdy nie stanie się otwartym, zrelaksowanym psem.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", czerwiec 2005 - "Strach ma wielkie zęby"

   

"Mój Pies", czerwiec 2005 - "Raporty bezradności"

sobota, 26 lutego 2011

autor artykułu: Tomasz Jastrzębowski

"Pisanie raportów o bezdomnych zwierzętach ma sens tylko wtedy, gdy idą za nimi konkretne działania. W Polsce - nie idą".

W artykule jest mowa o dwóch niezależnych raportach, opublikowanych w krótkim odstępie czasu, dotyczących bezdomnych zwierząt. Jeden został przygotowany przez Główny Inspektorat Weterynarii, drugi przez Biuro Ochrony Zwierząt Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Pierwszy dotyczy 2003 roku, próbuje pokazać stan polskich schronisk i mieszkających w nich zwierząt, i sugeruje, że widać poprawę; drugi skupił się na polskim prawie, które zamiast pomagać tylko pogarsza sprawę.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", czerwiec 2005 - "Raporty bezradności"

   

"Mój Pies", czerwiec 2005 - "Miłość od pierwszego dotyku"

sobota, 26 lutego 2011

autor artykułu: Joanna Kowalska

Pierwszy wyszkolony przez fundację Labrador pies przewodnik trafił do niewidomej masażystki... psów.

Dużo się mówi obecnie o tresowaniu psów do pomocy osobom niepełnosprawnym, ten temat z roku na rok jest coraz bardziej znany. Dlaczego "odgrzewam stare kotlety"? Zainteresował mnie zawód niewidomej dziewczyny - i motyw wzajemnej pomocy. Fantastyczne!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", czerwiec 2005 - "Miłość od pierwszego dotyku"

   

"Mój Pies", czerwiec 2005 - "Jak rowery górskie"

piątek, 25 lutego 2011

autor artykułu: Konrad Piskała

Artykuł o kradzieżach psów, ciekawy także z racji minionego czasu... Czy wiele się zmieniło od tamtej pory? Autor artykułu opowiada o kradzieżach zarówno z zamkniętych posesji jak i "przy okazji" np. spod sklepu lub w czasie spaceru. Najczęściej giną młode, rasowe psy - złodzieje potrafią zbić szybę w samochodzie, zakraść się na ogrodzoną posesję. Psy kradzione są do hodowli, na sprzedaż, na okup.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej: "Mój Pies", czerwiec 2005 - "Jak rowery górskie"