Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie sterylizacji kotów i obowiązków gminy.

List stanowi odpowiedź na zapytanie Pani Joanny Zaremby z Fundacji For Animals, w sprawie kotów wolnożyjących w aglomeracjach miejskich. Listopad 2008.

Parę cytatów:

"W przeciwieństwie do psów, dobrze sobie radzą w miastach i nie stanowią takiego zagrożenia dla ludzi jak psy pozostające bez odpowiedniego dozoru. Dlatego wydaje się, iż w przypadku, gdy człowiek będzie utrzymywał populację kotów w odpowiedniej liczebności, koty będą w stanie znaleźć sobie właściwe miejsce oraz utrzymać w dobrej kondycji, a mieszkańcy miast nie odczują ich obecności jako uciążliwej. "

"... odławianie kotów i umieszczanie ich w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, nie jest działaniem, które może przynieść korzyść zwierzętom. Koty żyjące od urodzenia na wolności z trudem przystosowują się do warunków życia w schronisku. "

"Podstawą systemu opieki i kontroli populacji kotów bytujących w miastach powinny być działania prowadzące do ograniczenia ich populacji, przede wszystkim sterylizacja zwierząt. "

"Konieczne jest także udzielenie pewnego wsparcia kotom, czyli udostępnienie miejsc, gdzie zwierzęta mogłyby znaleźć schronienie, częściowe dokarmianie itd. "

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com