Domy tymczasowe

Adoptując psa oferujesz mu tzw. DS czyli dom stały. Jeśli jednak nie możesz przyjąć zwierzaczka na dłużej (z różnych powodów - kosztów, regularnych wyjazdów, przeprowadzki czy innych planów życiowych), możesz być dla niego domem tymczasowym. Często można trafić na ogłoszenia i pytania (zwłaszcza na portalach internetowych), w których schroniska i fundacje proszą właśnie o znalezienie takiego "DT".

To ogromna, bardzo ważna pomoc - wręcz niezbędna dla szczeniąt, dla psiaków starszych, czy chorych, wymagających specjalnej opieki - dla tych, którym trudno byłoby przeżyć w surowych warunkach schroniskowych. A dom tymczasowy pozwala psiakowi nie tylko przeżyć, pozwala mu zakwitnąć!... dając mu szansę na znalezienie prawdziwego domu.

Dom tymczasowy jest też często idealnym wyjściem dla psów po przejściach, które nie wiedzą jak zachować się w domu, przy ludziach, albo straciły zaufanie. Psiak objęty indywidualną opieką: wyleczony, wykąpany, wyczesany, wykarmiony, odchowany, głaskany i spędzający czas na kanapie i na spacerkach... taki pies nie tylko pięknieje fizycznie, on przede wszystkim staje się szczęśliwszy - i to widać w jego oczach, w zachowaniu, po prostu zdrowieje psychicznie.

Dom tymczasowy jest wielką szansą dla zwierząt na znalezienie domu stałego, a komuś, kto nie może przyjąć zwierzęcia na stałe daje możliwość przynajmniej krótkiego czasu przebywania w towarzystwie futrzaka, nie mówiąc o satysfakcji z dobrego uczynku :)

Jeśli chodzi o sprawy formalne - zasady działania domu tymczasowego bywają różne: najbardziej potrzebne są BDT - bezpłatne domy tymczasowe, czasem dostają pieniądze na karmę, ew. koszty leczenia. Funkcjonują też odpłatne domy tymczasowe, gdzie fundacja czy osoby prywatne pokrywają wszystkie koszty - zwykle jest to koszt 10-15 zł dziennie plus jedzenie itd.

Decydując się na bycie domem tymczasowym należy podpisać specjalną umowę i wyraźnie określić warunki, a także zdawać sobie sprawę zarówno z fizycznych jak i emocjonalnych potrzeb zwierzęcia. Pies, kot to nie przedmiot - nie można go sobie wypożyczyć na chwilę, by potem oddać jak gdyby nigdy nic do schroniska. Z dt powinien trafić od razu do domu stałego, w ostateczności do innego dt - czasem to może trwać kilka miesięcy.

kabanta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com