Ciekawa opcja: adopcje wirtualne


TIGRA z Fundacji EMIR

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz adoptować psiaka - nie możesz poświęcić mu tyle uwagi lub czasu ile potrzebuje, a może zwyczajnie cię nie stać - to nic, możesz pomóc adoptując psa wirtualnie! Wiele schronisk i fundacji prozwierzęcych prowadzi takie akcje. Polegają one na tym, że podejmujesz się pokrywać (zwykle częściowo) comiesięczny koszt utrzymania psa w takim miejscu, do czasu znalezienia mu domu stałego.

Na zdjęciach jest TIGRA, mieszkająca w Fundacji EMIR. Tigrę adoptowałam wirtualnie w listopadzie 2010. Sunia oczarowała mnie od pierwszego spojrzenia, ale niestety nie mogę jej przygarnąć. Liczyłam, że kiedyś znajdzie swój prawdziwy domek, tymczasem częściowo pokrywam koszt jej utrzymania... przynajmniej tyle mogę zrobić. Teraz sunia jest już rzeczywiście w swoim nowym domu, a ja adoptowałam wirtualnie kolejnego psiaka.

Zwykle taka opieka to koszt rzędu 30-50 złotych - znacznie niższy od rzeczywistych kosztów utrzymania psiaka, ale łatwiejszy do poniesienia przez jedną osobę. Dlatego bardzo często opiekę nad takim psiakiem podejmuje kilku tzw. opiekunów wirtualnych, co pozwala na rzeczywiste pokrycie kosztów utrzymania takiego psiaka. Dla większości z nas to stosunkowo niewielka kwota, za to dla schronisk, które w naszym kraju wiecznie borykają się z niedofinansowaniem, naprawdę ogromna pomoc.

Oczywiście nie należy się spodziewać, że nasze pieniądze będą przeznaczone na tego jednego konkretnego psiaka, zresztą chyba nikt z nas nie oczekuje, że w schronisku jeden psiak będzie traktowany inaczej niż reszta. Należy brać też pod uwagę to, że utrzymanie psiaka w schronisku wymaga przypisania mu kilku opiekunów wirtualnych, a także że w ten psiak może trafić do domu stałego - my jako opiekunowie wirtualni nie mamy do psiaka żadnych praw. Jest to jedynie inna forma pomocy schronisku.

Dlaczego zostać opiekunem wirtualnym? Po prostu miło jest mieć świadomość, że pomimo skromnych możliwości robimy coś naprawdę dobrego. A pamiętajmy, że psiak bardziej zadbany, lepiej odżywiony, ze zdrowszą sierścią, oczami, radosny, ma znacznie większe szanse na prawdziwą adopcję.

Zwykle adopcją wirtualną obejmuje się zwierzęta dopóki mieszkają w schronisku, jeśli odejdą, albo znajdą nowy domek, schronisko powinno nas o tym poinformować, proponując inne pieski lub kotki, które potrzebują wsparcia. Także jeśli z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy kontynuować pomocy, należy poinformować o tym schronisko.

Psiaki do adopcji wirtualnej możesz znaleźć np. tutaj:

kabanta

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com